|
|
Вести
.........................................
07.03.2011.
Епистакса и њен значај у клиничкој пракси
Акредитована предавања су у Лозници настављена на тему „Епистакса и њен значај у клиничкој пракси“ која је одржала др Љиљана Тешић Видовић, оториноларинголог, у организцаији Подружнице Лозница Српског лекарског друштва. Предавање је организовано у два термина, 2. марта и 7.марта 2011. јер је постојало велико интересовање за ову тему, а слушаоци су добијали 3 бода, а предавач 5 бодова. Присуствовало је укупно 245 лекара и здравствених радника.

Епистакса као крварење из унутрашњости носа једно је од најчешћих ургентних стања у клиничкој патологији, како код деце тако и код одраслих. Може бити примарна и секундарна, спонтана и провоцирана, али је увек симптом који указује на неко обољење или трауму, а најчешће захтева мултидисциплинаран приступ, нагласила је др Љиљана Тешић – Видовић, истакнути и искусни оториноларинголог лозничке Опште болнице.
Када се ради о јачим крварењима из задњих партија носа онда се ради о неким патолошким променама или обољењима. То се јавља код јаке хипетензије, артериосклерозе, тумора или крвних болести, што може да угрози живот болесника, па захтева интервенцију ОРЛ специјалисте – нагласила је др Тешић – Видовић.

-Код пацијената различите животне доби постоји разлика с обзиром на тежину клиничке слике, месту настанка крварења и узроцима настанка. Млади и деца најчешће крваре из предњих делова септума носа, из регије која је изложена непосредно струјању ваздуха приликом респирације, исушивању слузнице и микротраумама. Код деце најчешћи узрок су још и хипертрофичне аденоидене вегетације, јер деца са увећаним трећим крајником држе углавном полуотворена уста, тешко дишу, па је слузница стално исушена, те спољашње ноксе лако могу да доведу и до епистаксе, као што изазивач може бити и промена ваздушног притиска…


.........................................
<На врх>
|