Вести
.........................................
12.09.2014.
Спавање и поремећаји спавања

Нову серију акредитованих предавања 12.09.2014. у организацији СЛД Лозница у јесењем периоду започео је др Милан Галонић, искусни неуропсихијатар из приватне ординације „Гале“, са темом „Спавање и поремећаји спавања“. Предавање је акредитовано за лекаре, фармацеуте, медицинске сестре и мед. техничаре.
Спавање је, истиче др Галонић, природно, периодично и физиолошки повратно стање умањене будности, праћено смањеном перцепцијом и ослабљеним реаговањем на спољашње дражи.

Спавање настаје у мозгу, због мозга и постоји, пошто је утврђено да једино мозак има користи од спавања. Верује се да ја најбитнија функција спавања у опоравку интегритета неурона и матурације синапси, чиме се омогућава консолидација памћења и олакшава учење. Поред мелатиона, смењивање циклуса спавања и будности утиче и на лучење других хормона као што су: хормон раста, пролактин, лучење тиреостимулишућег хормона је успорено.
Др Галонић још објашњава да генерално постоје две врсте спавања:
РЕМ (rapid eye moviment-спавање са брзим покретима очију, или парадоксално); и НРЕМ (nonrapid eye movement- без брзих покрета очију).

Постоји више теорија спавања: исхемична тероја, теорија обнављања, еволутивна теорија, теорија конзервације енергије и друге.
Поремећаји спавања могу бити
1) дисомније: инсомнија и хиперсомнија и
2) парасоминије: абнормално понашање током спавања.
Током стручног састанка је слушаоцима изнео најважнији поремећаји спавања као и терапијске поступке и терапију лековима, али је истакао да је то толико широка тема да се мора посебно позавити тим и да је потребно да стручњак одреди који лек када треба и како користити, колико дуго.


.........................................
<На врх>
|