Вести
.........................................
24.10.2014.
Kлинички пут као алат за унапређење квалитета

Др Оливера Јовановић из Министарства здравља Јединица за управљање пројектима Светске банке и др Данка Живановић, спец опште медицине,координаторка за увођење клиничких путева у Дому здравља Ваљево, су нам 24.10.2014. одржала предавање о клиничким путевима. Ово предавање и предавачи су заинтересовали и медије.
Доследно уважавање принципа добре клиничке праксе допринело је здрављу популације више од многих нових и скупих метода лечења. Клинички пут се сматра алатом који повећава стандардизованост радних процеса, а тиме и њихову предвидљивост.

У 80-тим годинама у САД су протоколи почели да се примењују у здравству где су добили и име клинички путеви. Десетак година касније следиле су Велика Британија и Аустралија, да би се у наредних десет година примена клиничких путева проширила по читавом свету. Клинички путеви представљају методологију за заједничко одлучивање и организацију здравствене заштите која се може предвидети - за добро дефинисану групу пацијената током једног дефинисаног периода. (Еuropean Pathway Association, 2003.).
Разлози за увођење КП. Уводе у праксу пружање здравствене заштите засноване на доказима и омогућава брзи пренос клиничких смерница у праксу, изједначавају квалитет рада особља, побољшавају сигурност клиничког рада, унапређују односе између клиничких професија и побољшавају комуникацију између здравственог особља и само су неки од разлога за увођење КП. Постоји погрешно поистовећивање са клиничким водичима и алгоритмима.

Водичи добре клиничке праксе и клинички путеви. Клинички водич је документ који приказује и рангира аргументе о најбољој постојећој дијагностици, лечењу и другим видовима обраде одређене болести односно здравственог стања, а базира се на темељном прегледу стручне литературе и опису постојећих доказа о ефикасности појединачних поступака превенције, дијагностике и лечења. Алгоритам је редослед кратких и специфичних упустава за извођење одређене процедуре или решавање одређеног проблема. Смисао алгоритма је побољшање и стандардизација одлучивања. Особине, садржај и фазе развоја (стварања) клиничког пута. Клинички пут је документ који обједињује клинички водич и алгоритам а приказује мулти дисциплинарну здравствену обраду одређене болести односно здравственог стања у форми редоследа свих поступака (услуга) од почетка до краја епизоде и омогућава њихово истовремено евидентирање односно евидентирање разлога одступања од предвиђеног поступка.

Значај тимског рада за израду и имплементацију клиничког пута. Клинички пут садржава услуге читавог здравственог тима који сарађује у обради. Уместо класичне документације код које је сваку планирану активност потребно записати у празан формулар, у клинички пут члан здравственог тима означи уз већ предложену активност, да ли је била урађена или није.
Клинички пут обухвата временски ограничену епизоду одређене болести у примарној здравственој заштити или у болници а може да обухвати и целокупан болесников пут од примарног на секундарни ниво здравствене заштите и назад – у том случају говоримо о интегрисаном клиничком путу.

Циљ ове едукације је по речима др Данке Живановић, да упозна руководство установе, лекаре, медицинске сестре и информатичаре о појму клинички пут као и начину одабирања болести за које је могуће применити клинички пут; значају тимског рада у дефинисању и имплементацији клиничког пута и улози клиничког пута у унапређењу квалитета пружених здравствених услуга; формирању тима за израду и имплементацију клиничког пута и одређивање задатака; усклађивању алгоритама и/или водича у клинички пут.






.........................................
<На врх>
|