|
|
Вести
.........................................
24.04.2015.
Нежељени догађаји – пријава и праћење
Нежељени догађај је било која нежељена повреда или компликација која доводи до појаве инвалидитета, смртног исхода или продуженог боравка у болници или другој здравственој установи. Ово је била суштина теме стручног предавања у оквиру Подружнице Лозница СЛД које је одржала прим. др Нада Ђурић, председник тима за акредитацију Дома здравља Лозница. Систем препознавања нежељених догађаја подразумева: извештавање и вођење документације о нежељеним догађајима, анализу нежељених догађаја како би се одредиле активности за спречавање понављања нежељеног догађаја, примена активности на унапређењу квалитета рада и објављивање резултата.
Др Ђурић је истакла да се циљеви за безбедност пацијента заснивају на међународним циљевима, који су поткрепљени истраживачким радом. Поменути циљеви имају утицај на целокупну здравствену установу и захтевају фокусиран и координисан напор да би се извршила њихова примена: процедуре у хирургији везане за безбедност, свођење на минимум могућности настанка инфекција у установама, безбедно руковање лековима, нега и лечење “правог” пацијента, до безбедног лечења елиминисањем/свођењем на минимум нежељених догађаја.
Нежељени догађаји, који се обавезно евидентирају и пријављују, како истиче прим др Нада Ђурић, су падови и друге повреде пацијента или посетиоца током амбулантног или болничког лечења или превоза, повреда особља или изложеност потенцијално опасним материјама (крв, друге телесне излучевине, корозивне или отровне материје и сл.). Кашњење примене дијагностичких тестова или лечења, затим погрешна идентификација пацијента у току лечења или при давању лека, погрешно прописивање или давање другог лека, давање погрешне дозе лека или изостављање давања прописане дозе лека. Ту су и нежељене локалне реакције на давање лека или системска нежељена дејства лекова, нестанак медицинске документације из евиденције, интерперсонални конфликти међу пацијентима, особљем или узајамни.
Протокол нежељених догађаја се отвара и води у свим организационим јединицама здравствене установе. У свим службама протокол се отвара и води за сваки објекат и за сваку службу посебно. Поред уписивања нежељеног догађаја у протокол, попуњава се и образац за пријављивање нежељеног догађаја у два примерка. Један примерак остаје одложен у регистратор организационе јединице, а други се доставља Стручном савету установе. Лице које пријављује нежељени догађај попуњава и образац за пријављивање нежељеног догађаја у два примерка. Један примерак обрасца за пријављивање остаје одложен у регистратор организационе јединице, а други главна сестра службе доставља Стручном савету установе, одмах по пријави нежељеног догађаја и о томе обавештава начелника Службе. Након разматрања на стручном савету обавештава се директор установе, а нарочито за оне нежељене догађаја који се понављају, а такође треба да се обавести и реагује Тим за безбеднодт установе, изјављује прим др Нада Ђурић.
.........................................
<На врх>
|